
Есенните дни на Корея’2011 (25-27 ноември) в 18 СОУ „Уилям Гладстон” – София се проведоха по-скромно в сравнение с миналогодишно издание в НДК, което получи широк медиен отзвук. Въпреки това, тазгодишното събитие донесе не по-малко радост за почитателите на Корея и на източната култура, за което организаторите от Eastern spirit получават заслужено поздравления. За разлика от миналогодишното издание на Есенните дни, този път бе представена играта Го (сунгчанг бадук) като едно от съпътстващите мероприятия.

За миналогодишните Есенни дни се подочу, че играта Го не е била включена в програмата поради опасението, че била трудна игра за представяне пред широката публика. Сега се установи, че това не е съвсем така, доколкото имаше достатъчно желаещи да научат играта Го или да поиграят. Ключова роля това да се случи на втория ден от тези Есенни дни изиграха го-популяризаторът Емил Иванов от 18 СОУ и почитателката на корейската култура Татяна Лозева.

Играта Го, известна в Корея като „бадук”, има дълга история. Според най-ранните писмени свидетелства, играта бадук е била едно от любимите занимания на корейската аристокрация от VI в. Предполага се, че играта попада в Корея от Китай още по-рано с първите контакти между двете култури във вековете преди новата ера. Днес Китай, Япония и Корея са трите суперсили в играта Го. Корея в професионалното спортно Го е сериозен опонент на Китай и Япония. Макар по произход играта Го да е „некорейска”, тя има дълбоки традиции в Страната на утринната свежест.

За почитателите на играта Го подобни фестивали стават сами по-себе си още по-привлекателни. От една страна, включването на играта Го в тях е от значение за популяризирането й в България, а от друга – любителите на стратегически игри получават възможност да се запознаят с играта Го и посредством нея да се докоснат до източната култура, а впоследствие и да развият траен интерес. Тъй като играта Го е неразривна част от източната култура, тя успешно се вписва на подобни фестивали.
|