играта Го
* * *
 
Добре дошли, Гост
Username: Password: Запомни ме
  • Страница:
  • 1

ТЕМА: Сюй Юйхуа - шахматната царица

Сюй Юйхуа - шахматната царица преди 15 години 9 месеца #299

  • Bayraktarov
  • Bayraktarov's Avatar
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Administrator
  • Магистър Го
  • Мнения: 671
  • Thank you received: 2
  • Карма: 23
Помествам със съкращения статията: Третата в Китай носителка на короната по световен шахмат – Сюй Юйхуа, публикувана в China Radio International от 6.08.2006 г. Определено може да ви заинтригува.

:)

... на закритото международно шахматно първенство през 2006 година китайската шахматистка Сюй Юйхуа победи всички противници от различните страни и стана третата в Китай, след Сие Дзюн и Джу Чън световна шахматна победителка.

На проведеното на 25 март т.г. в руския град Екатерининбург шахматно първенство за жени китайската шахматистката Сюй Юйхуа победи общо 6 противници и получи шампионска титла. По такъв начин се роди новата царица на шахмата в Китай. Трябва да се изтъкне, че по време на първенството Сюй Юйхуа вече бе бременна в четвъртия месец. Поради този фактор китайската шахматистка изглежда още по-загадъчна и мистична.

Сюй Юйхуа, родена в южнокитайската провинция Джъдзян, както другите момичета от Южен Китай по характер е много тиха и спокойна. Тя е предразположена към този спорт. Под влиянието на баща си Сюй Тао, Сюй Юйхуа от 6-годишна възраст започва да учи шахмат и бързо показва необичайна вродена дарба. На 13-годишна възраст е повикана на тренировка в националния отбор. Сюй Юйхуа смята, че успехите в спортната й кариера се дължат на това, че още от малка е в допир с шахмата под влиянието на баща си. Тя изтъкна:

"Още на 6-годишна възраст започнах да играя шахмат с помощта на баща си. Смятам, че децата могат още по-рано да започнат да се занимават с шахмат. Ако искаш да станеш шахматист, можеш на 6-годишна възраст да започнеш с елементарни познания за шахмата. През това време се създава главно интерес на децата към шахмата. Чрез придобиване на някои елементарни познания за шахмата. Ако искаш да разшириш кръгозора си в това отношение, трябва да положиш още по-големи усилия."

По характер Сюй Юйхуа се отличава със самообладание. Съпругът й Лю Цин също е известен в Китай вейци-играч. Но интересът им е съвсем различен. По характер Сюй Юйхуа е много весела и обича да играе футбол, баскетбол и други. Сутринта тя обича да тича бавно и да практикува йога. Това е специфичният й начин за спортуване. По време на световното първенство за шахмат Лю Цин съвсем рядко й се обажда по телефона, за да не й пречи, защото той знае, че тя обича спокойствието.

За разлика от другите две красноречиви и умни китайски световни победителки по шахмат Сие Дзюн и Джу Чън , Сюй Юйхуа е много мълчалива и не притежава ораторско майсторство. Всъщност, дълги години тя не престава да пише статии. Някои от тях вече са поместени в китайската преса. Главният треньор на китайския отбор по шахмат Йе Дзянчуан я оценява така:

"Сюй Юйхуа произхожда от преподавателско семейство и няма ораторска дарба, но притежава писателски и потенциален шахматистки нюх."

По постигнатите успехи тя далече надвишава другите две нейни предшественици Сие Дзюн и Джу Чън.


И текста на руски.
Primum edere, deinde filosophari.
Администраторите са забранили публикуването за гости.

Отг: Сюй Юйхуа - шахматната царица преди 15 години 9 месеца #308

  • Lazarov
  • Lazarov's Avatar
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Glass-bead Master
  • President of Weiqiland
  • Мнения: 610
  • Карма: 17
Източник и руският текст...

По думите на Суй Юйхуа, когато на 1 май 2005 тя се е омъжила за известния майстор по вейци (Го) Лю Цин, тя е станала най-щастливата жена на света.

Интервю с Суй Юйхуа


Журналист: От твоята статия се вижда, че ти си романтична натура?

Суй: Сега практически нямам време, защото имам дете. Но на мен ми харесва да съм сама.
Жур.: Можеш ли да разкажеш няколко думи за историята на твоята любов?

Суй: Вече минаха много години. Аз играя на шахмат, а Лю Цзин играе на вейци (Го), може да се каже, че сме се запознали на работа. Сега живеем много добре. Аз обичам романтиката, той не особено. Доколкото си спомням, той ми е подарил цветя само един път.

Жур.: Той поддържа ли вашето увлечение по шахмат?
Суй: Да много. Той винаги ми помага. За нега аз съм най-силната спортистка. Благодарение на него, аз успешно се представям досега.
Orbis terrarum est speculum Ludi. Земният свят е огледало на Играта.
Администраторите са забранили публикуването за гости.

Отг: Сюй Юйхуа - шахматната царица преди 15 години 7 месеца #526

  • Lazarov
  • Lazarov's Avatar
  • ИЗКЛЮЧЕН
  • Glass-bead Master
  • President of Weiqiland
  • Мнения: 610
  • Карма: 17
Източник и руския текст.

Връщайки се от Русия, Суй определила за себе си главната и единствена задача в настоящия момент – да стане майка. Тя казала така: „Други планове за бъдещето засега нямам! Но се надявам, че след това ще намеря компромисно решение, ще поставя приоритетите между детето, семейството и своето дело. Засега не искам да се отказвам от шахмата, но мисля, че заради възраста няма да имам повече големи достижения в играта. Ако се появят нови силни шахматистки, аз навярно ще завърша спортната си кариера.” Когато я попитали, има ли планове да стане треньор, тя отговорила: „Добрият спортист не винаги може да стане и добър треньор. Аз съм добра спортистка, но не зная как да науча другите да играят шахмат.”
Orbis terrarum est speculum Ludi. Земният свят е огледало на Играта.
Администраторите са забранили публикуването за гости.
  • Страница:
  • 1
Time to create page: 0.356 seconds
 
* * *